Trudno byłoby wskazać w polskiej poezji XX wieku twórczość bardziej nasyconą biblijnymi śladami niż wiersze Czesława Miłosza, wyjąwszy może pisarzy stricte religijnych, jak Brandstaetter, Wojtyła…
Więcej RekonesansTag: Czesław Miłosz
Ty…
I oto, drogi Józku, upłynęło piętnaście lat* od Twojej śmierci. Stoję przed marmurową płytą Twojego grobu w Sułkowicach, zdumiony wszystkim, co nadziało się od tamtego…
Więcej Ty…Wyobraźnia
Oby wyobraźnia została oczyszczona. Gdyż wyobraźnia nas wszystkich jest kształtowana przez cywilizację XX wieku w duchu wrogim jakiemukolwiek sensowi istnienia. Z pewnością są poważne przyczyny,…
Więcej WyobraźniaMiłosz u pallotynów. Kartki z notatnika
13 grudnia 1980, przywieziony z lotniska przez grubszego z dwóch redaktorów „Naszej Rodziny”, jestem w samo południe na Surcouf. Na pierwszym piętrze – Miłosz, jak…
Więcej Miłosz u pallotynów. Kartki z notatnikaDo Józefa Sadzika
Jakże tak można, pośrodku rozmowy
Zniknąć i nawet nie powiedzieć: „wrócę”
I dom od razu mieć wieloechowy
Skąd żadnej wieści, tylko szum zakłóceń?
Noblista
Nagroda Nobla dla Miłosza sytuuje się na linii wielkich zwycięstw siły duchowej naszego narodu. Największą manifestacją tej siły był oczywiście wybór Papieża w 1978 roku,…
Więcej NoblistaLos samotnika
Z Czesławem MIŁOSZEM rozmawia Florian KNIOTEK. W paryskim domu odbywały się jednak nie tylko „dialogowe” debaty i spotkania. Przez 40 lat działało wydawnictwo, 55 lat istniało pismo „Nasza Rodzina”, na której łamach wypowiadali się również pisarze i poeci.
Więcej Los samotnika