Notre-Dame odsłania się przed światem

Katedra Notre-Dame po renowacji © Diocèse de Paris

Tego ranka, 29 listopada 2024 roku, prezydent Francji Emmanuel Macron, „na oczach kamer”, odwiedził po raz ostatni „plac odbudowy” paryskiej katedry Notre-Dame. Zdjęcia wnętrza katedry zostały zaprezentowane na żywo i wyemitowane na cały świat. Specjalny program zatytułowany „Notre-Dame odsłania się” był nadawany od 9.30 rano przez France 2. Na zakończenie zwiedzania katedry, prezydent Francji wygłosił wzruszające przemówienie (wysłuchałem go w całości) do ponad 700 rzemieślników, którzy pomagali w odbudowie Notre-Dame.

Dokładnie za osiem dni paryska katedra po raz kolejny ukaże się światu w całej swej okazałości. A oto, w sześciu odsłonach, program związany z ponownym otwarciem katedry w dniach 7 i 8 grudnia 2024 roku.

  1. Prezydenckie przemówienie na dziedzińcu

Wbrew temu, co wcześniej mówiono, Prezydent Republiki nie będzie przemawiał w samej katedrze, ale na jej dziedzińcu. Przemówienie to będzie miało miejsce 7 grudnia o 17.30. Po nim nastąpi wejście do katedry, symbolizowane pukaniem w jej drzwi pastorałem przez arcybiskupa Paryża, Wawrzyńca Ulricha. Następnie odśpiewane zostaną Nieszpory z ponownym uruchomieniem organów, a w godzinach wieczornych katedra otworzy swoje podwoje na wyjątkowy koncert, transmitowany na cały świat, który zgromadzi wielu znanych artystów, w tym Gautiera i Renauda Capuçona, Lang Langa i Angélique Kidjo.

  1. Dwie msze święte 8 grudnia, jedna otwarta dla wszystkich

Najbardziej wyczekiwanym dniem dla wiernych katolików jest 8 grudnia, kiedy Kościół świętuje Niepokalane Poczęcie NMP. W tym dniu w katedrze zostaną odprawione dwie msze święte. Pierwsza, o godzinie 10.30, tylko dla tych, którzy otrzymają oficjalne zaproszenie. I tak, weźmie w niej udział głowa państwa, wielu szefów rządów z całego świata (lista nie jest jeszcze znana, ale prezydent Polski tam będzie), ponad 150 biskupów z Francji i z innych zakątków świata oraz księża z diecezji paryskiej. Podczas tej mszy zostanie konsekrowany ołtarz. Planowana jest także druga msza święta, tym razem otwarta dla wszystkich. Odbędzie się ona o godzinie 18.30. Aby wziąć w niej udział, należy zarezerwować miejsce (bezpłatnie) za pośrednictwem aplikacji ułatwiającej zwiedzanie katedry.

  1. Aplikacja, dzięki której każdy może zarezerwować sobie wejście

Aby ułatwić dostęp do katedry Notre-Dame, została specjalnie zaprojektowana aplikacja mobilna. Dzięki niej można będzie umożliwić odwiedzającym i pielgrzymom zarezerwowanie dnia i godziny na wizytę w Notre-Dame. Rezerwacji można będzie dokonać od 48 do kilku godzin przed planowaną wizytą. Dostępna będzie ona od pierwszych dni grudnia w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim. Nie należy jednak wpadać w panikę, przy wejściu do katedry nadal będzie kolejka bez konieczności dokonywania rezerwacji. Aplikacja ma po prostu ułatwić dostęp i przewidzieć liczbę odwiedzających.

  1. Magnificat i Te Deum!

7 grudnia, podczas Nieszporów, pod sklepieniami katedry zabrzmi zarówno Magnificat jak i Te Deum. Notre-Dame jest tego warta.

  1. Pierwsze dni po otwarciu

Wyjątkowe wydarzenia wymagają wyjątkowych środków. W ciągu pierwszych dni, katedra pozostanie otwarta dla zwiedzających od 15.30 do 22.00. Od 16 grudnia powróci do normalnych godzin otwarcia, tj. od 7.45 do 19.00, z kilkoma mszami dziennie.

  1. Powtórne otwarcie Notre-Dame w TV i na ulicy

Aby umożliwić jak największej liczbie osób udział w uroczystościach ponownego otwarcia Notre-Dame de Paris, na dziedzińcu i na ulicach wokół katedry zostaną zainstalowane duże ekrany, na których nabożeństwa i msze święte w dniach 7 i 8 grudnia będą transmitowane przez telewizje francuską.

I jeszcze jedno. Pożar z 15 kwietnia 2019 roku nie był pierwszym wydarzeniem, które niemal doprowadziło do zniknięcia katedry z krajobrazu miasta. Rewolucja francuska była dla Notre-Dame najbardziej dramatycznym momentem jej historii. Katedra stała się „świątynią rozumu” i miejscem kultu „bogini wolności”. Rewolucyjny kult doprowadził także do dewastacji wnętrza. Dopiero przejęcie władzy przez Napoleona doprowadziło do zwrotu katedry Kościołowi.

Warto też wiedzieć, że już od XVI wieku katedrę Notre-Dame, za sprawą polskich królów, łączy wiele z polską historią. To w niej, 10 września 1573 roku, wybrany kilka miesięcy wcześniej na pierwszego elekcyjnego władcę Rzeczypospolitej książę Henryk Walezy złożył przysięgę na dotrzymanie zobowiązań zapisanych w artykułach henrykowskich i innych dokumentach dotyczących wolności szlacheckich. Następnie wraz z orszakiem wyruszył do Krakowa.

Po raz kolejny historia Polski i Notre-Dame splotła się za sprawą ostatniego króla z dynastii Wazów na polskim tronie. W 1669 roku po abdykacji król Jan II Kazimierz wywiózł część polskich insygniów koronacyjnych. Wśród nich był relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, który znajdował się w skarbcu polskich władców od czasów Władysława Jagiełły. Relikwiarz był używany podczas kolejnych koronacji polskich władców. Po śmierci Jana Kazimierza znalazł się w skarbcu Notre-Dame i w przeciwieństwie do wielu innych relikwii, przetrwał niszczenie tego rodzaju dzieł w okresie rewolucji francuskiej.

W końcu, w latach czterdziestych XIX wieku gromadzili się w Notre-Dame emigranci Powstania Listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX wieku odbywały się tam msze za „Solidarność”. W 2014 roku odsłonięto w pobliżu katedry pomnik św. Jana Pawła II. A w 2018 roku, w jednej z bocznych kaplic Notre-Dame, umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Boskiej. Polska kaplica przetrwała pożar z 2019 roku bez żadnych znaczących zniszczeń. Miejmy nadzieję, że zostanie otwarta wraz z oficjalnym odsłonięciem Notre-Dame.

Stanisław STAWICKI

Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach  w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć  w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie do września 2024 roku pracował jako proboszcz parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Obecnie pełni funkcję ojca duchownego i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie koło Warszawy. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).

Recogito, rok XXV, listopad 2024