Rozmowy z umarłymi (67)

Leszek Kopeć (Gdynia, 2009) © Archiwum prywatne / Anna Kopeć

23 kwietnia 2025 roku odszedł Leszek Kopeć, człowiek legenda, człowiek instytucja, człowiek kina i producent filmowy, wieloletni Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej – powtarzały przez cały dzień różnego typu media i prywatne fora.

Pojawiły się też informacje, że w młodości był redaktorem i współzałożyciel literackiego pisma studenckiego UG „Litteraria” oraz autorem powieści Kredowe koło (1989), w latach 1993-1994 redaktorem naczelnym wydawnictwa „Fokus”, a później kuriera czytelniczego „Megaron”. Natomiast od 2005 do 2010 prowadził Centrum Kultury w Gdyni, a od 2015 do 2022 roku zarządzał Gdyńskim Centrum Filmowym. Od 2010 do 2022 roku był też wydawcą kwartalnika artystycznego „Bliza”.

Bez wątpienia, co raczej rzadko się zdarza, łączył zdolności menadżerskie z wyjątkową skromnością, powściągliwością i kulturą osobistą. Wspierał wielu twórców, ale też pomagał ludziom z różnych środowisk i potrafił działać skutecznie i bez rozgłosu.  

Gdy w roku 2021, po śmierci syna, dziękował za słowa pocieszenia zdawało się, że nie chce nikogo obciążać swoim bólem, a jednocześnie trudno było nie zauważyć, że razem ze swoją żoną bardzo przeżywa niepowetowaną stratę.

Kiedyś dziękując za książkę pisał, że jest bardzo zajęty przygotowaniem festiwalu, ale czyta O włóczęgostwie… przed snem i „jeszcze rano kolejny fragment” doczytuje. Widać było, iż stara się, jak miał w zwyczaju, dopingować i motywować, zachęcać do napisania następnych tekstów, podjęcia kolejnego wyzwania.

Zapewne pojawi się wiele wspomnień. Chociaż nie będą one w stanie powetować dotkliwej straty, ważne, że będą przypominać – że był ktoś taki jak Leszek Kopeć i że był dobrym człowiekiem.

23/04/2025

Marek WITTBROT

Marek Wittbrot – w latach 1991-1999 prowadził „Naszą Rodzinę”, obecnie zaś jest redaktorem „Recogito”.

Recogito, rok XXVI, kwiecień 2025