Wczoraj wieczorem, niedziela 26 kwietnia, premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił założenia „drugiej fazy” walki z pandemią. Polegać będzie ona na „współegzystowaniu z wirusem”. Faza ta będzie obowiązywała od 4 maja. W myśl rozluźnień dotychczasowych restrykcji możliwe będzie między innymi:
– chodzenie na spacery,
– uprawianie sportu,
– otwarcie części fabryk,
– zamawiania jedzenia na wynos w barach i restauracjach.
Od 18 maja zostaną otwarte między innymi:
– muzea, księgarnie, sklepy i galerie sztuki.
Od 1 czerwca będzie można korzystać między innymi:
– z usług salonów fryzjerskich,
– salonów kosmetycznych i barów oraz restauracji.
Uczniowie wrócą do szkół 1 września.
A kościoły? Niestety, wśród wszystkich zaplanowanych aktywności nie pojawiła się możliwość odprawiania Mszy świętej z ludem przy ograniczonej liczbie wiernych, choć od trzech tygodni rząd wspólnie z episkopatem analizował zasady bezpiecznego uczestniczenia w Eucharystii. Włoscy biskupi, w komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Włoch, zaprotestowali przeciwko tej arbitralnej decyzji rządu: „Teraz, po tygodniach negocjacji, podczas których Konferencja Episkopatu Włoch przedstawiła wytyczne i protokoły, zgodnie z którymi należy wejść w fazą przejściową w pełnej zgodności ze wszystkimi przepisami zdrowotnymi, dekret prezydium Rady Ministrów przyjęty dziś wieczorem arbitralnie wyklucza możliwość odprawiania Mszy świętej z ludem. Przypominamy prezydium Rady Ministrów i Komitetowi Naukowo-Technicznemu o ich obowiązku odróżnienia odpowiedzialności – by dawać dokładne wskazówki dotyczące zdrowia – od odpowiedzialności Kościoła, który jest powołany do organizowania życia wspólnoty chrześcijańskiej, z poszanowaniem ustanowionych środków, ale w pełni autonomii” – podkreślają biskupi. I dodają z mocą: „Kościół domaga się możliwości wznowienia działań duszpasterskich”.
Późnym wieczorem na stronie włoskiego rządu pojawiła się krótka informacja o tym, że w odpowiedzi na stanowisko biskupów, w najbliższych dniach odbędą się analizy możliwości jak najszybszego powrotu wiernych do udziału w celebracjach liturgicznych, przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.
Stanisław STAWICKI
Rzym, 27 kwietnia 2020 roku
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie ukończył w 1982 i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Rzymie (1986-1988). Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie i Kamerunie (1983-1999), gdzie pełnił stanowisko mistrza nowicjatu (1990-1999). W roku 2003 na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres w Paryżu obronił swoją pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i działalność Wincentego Pallottiego (1795-1850), założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Przez trzy lata (do października 2011 roku) prowadził Międzynarodowe Centrum Formacji Pallotyńskiej „Cenacolo” przy Via Ferrari w Rzymie. W kwietniu 2012 roku został dyrektorem Pallotyńskiego Centrum Formacyjnego „Genezaret” w Gomie (Demokratyczna Republika Konga). W latach 2014-2017 był sekretarzem Zarządu Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Od 2017 roku jest kustoszem kościoła Santissimo Salvatore in Onda w Rzymie.
Recogito, rok XXI, kwiecień 2020