Z szarego notatnika (10)

 

Po wieczorze poświęconym pamięci Jerzego Ł. Kaczmarka: Mirosława Kaczmarek z córką Marysią i Teresa Tomsia, w tle prof. Tomasz Matusewicz (Poznań 2021) ©.Jacek Juszczyk

Otrzymałam niedawno w darze album Ciągle wierzę w miłość. Wiersze z Ziemi Świętej (Krośnice 2021), który na portalu www.latarnia-morska.eu został zareklamowany przez ks. Wacława Buryłę będącego wydawcą i jednocześnie jednym z autorów. Jak dowiadują się czytelnicy, tom zawiera utwory trzech poetów: ks. Jerzego Szymika, Jerzego Ł. Kaczmarka i ks. Wacława Buryły (ich wiersze znane są także z łamów „Recogito”). Tytuł całości pochodzi z działu ks. Buryły, który opracował utwory do druku i czuwał nad wydaniem książki, napisał też przedmowę o sensie pielgrzymowania. Zabrakło jednak dodatkowych informacji, które tu chciałabym uzupełnić.

Wraz z ks. Wacławem współwydawcą poetyckiego albumu z pielgrzymki po Ziemi Świętej jest Mirosława Kaczmarek, wdowa po poecie Jerzym Ł. Kaczmarku, który zmarł przed wydaniem książki (o Jego odejściu pisałam szerzej https://www.recogito.eu/w-przestrzeni-pozegnania/). A jest to  znaczący wkład, zważywszy, że książkę wydano w twardej okładce, zdjęcia i wiersze zostały wydrukowane na kredowym papierze.

Mirosława Kaczmarek wręczyła w darze, w imieniu zmarłego męża, zaprzyjaźnionym poznańskim poetom przysłane z drukarni egzemplarze albumu tuż przed uroczystym wieczorem wspomnieniowym poświęconym pamięci poety. Spotkanie odbyło się w Pałacu Działyńskich 23 czerwca 2021 roku, a przygotowali je z koncertem w wykonaniu utalentowanych uczniów ze szkoły muzycznej: Dorota Jędraszyk z Wydawnictwa Literackiego ATENA oraz prof. Tomasz Matusewicz, który w czasie spotkania zaprezentował nagraną wypowiedź prof. filozofii Artura Jocza o duchowych wątkach w twórczości eseistycznej Jerzego Ł. Kaczmarka. W Dzień Ojca, który wypadał w tym dniu, był to serdeczny podarunek dla Marysi, córki zmarłego twórcy. Przyjaciela wspominali poeci i malarze: Szymon Kantorski, Jacek Krzyżanowski, Grażyna Strykowska, Tadeusz Żukowski, Jacek Juszczyk. Wiersze poety czytał Maciej Grela, który też pożegnał Jerzego swoją poetycką frazą:

 jak to jest
obudzić się bez ciała
wiem że wiesz
ale
powiedzieć nie chcesz Jerzy
jeszcze

W tomiku pozostawionym w maszynopisie Jerzy zapisał: „Czytam siebie jak książkę /  aż do pierwszego słowa. / W oczekiwaniu na ostry strzał / powietrza, iskrę światła / na błękitnym niebie, / gdy zbliża się ciemność / i pęka cienka struna”. Przedstawiłam tę książkową propozycję zebranym na wieczorze wspomnieniowym, a ukaże się ona w Bibliotece „Toposu” na początku przyszłego roku pod tytułem Aż do pierwszego słowa.

Pamiętajmy o Jerzym – wnikliwym naukowcu, subtelnym człowieku i oryginalnym poecie, który był ciekawy świata i drugiego człowieka, nawiązywał dialog z każdym poznanym bliźnim i z szacunkiem odnosił się do innego spojrzenia. W albumie wierszy z Ziemi Świętej jego liryki wybrzmiewają najbardziej przejmująco (Betania):

Umarł we mnie Łazarz.
I zmartwychwstał. Białe
bandaże jak chorągwie
na wietrze. Pierwszy oddech.
Powrót do siebie
po długiej podróży.

Teresa TOMSIA

Teresa Tomsia poetka, eseistka, animatorka kultury. Publikowała w pismach literackich „Tygiel Kultury”, „Topos”, Fraza” i in. Ostatnio wydała szkice literackie Niedosyt poznawania (2018). 

Recogito, rok XXII, lipiec 2021