Słuchając tego ranka komentarzy na temat sytuacji politycznej nad Sekwaną, przyszedł mi na myśl tytuł jednego z filmów, który oglądałem pod koniec lat 80’ ubiegłego wieku: „Goryle we mgle”. Film powstał na podstawie pamiętników Diany Fossey, amerykańskiej zoolog-prymatolog, badaczki goryli górskich. Zginęła tragicznie (została zamordowana) w parku narodowym w Rwandzie 26 grudnia 1985 roku. Pracowałem już wtedy w kraju tysiąca wzgórz – było to moje drugie Boże Narodzenie w Afryce, a zabójstwo „królowej gór Wirunga” (tak nazywano Dian Fossey) odbiło się szerokim echem nie tylko w Rwandzie.
We mgle znalazła się też dziś Francja, która sięgając po słynną formułę Machiavellego „cel uświęca środki”, zablokowała zdobycie większości parlamentarnej przez skrajną prawicę. I tak, najwięcej deputowanych zdobył Nowy Front Ludowy (lewica), wyprzedzając ugrupowanie prezydenta Macrona „Razem dla Republiki” (centrum) oraz „Zgromadzenia Narodowego” (prawica).
Żaden z trzech bloków nie uzyskał jednak bezwzględnej większości. Innymi słowy, Francja znalazła się w bardzo niepewnej sytuacji politycznej, by nie powiedzieć niemożliwej do rządzenia, chyba że przywódcy polityczni pójdą na kompromis! Biorąc jednak pod uwagę ich radykalnie odmienne programy, trudno sobie wyobrazić, na jakiej podstawie można wypracować wspólne porozumienie.
Tak czy inaczej, wybory, które wedle zamiaru prezydenta Macrona miały doprowadzić do zasadniczego wyjaśnienia drogi jaką ma podążać Francja, spowodowały, iż – delikatnie mówiąc – kraj pogrążył się we mgle (w wersji francuskiej: „niezły burdel”).
Stanisław STAWICKI
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).
Recogito, rok XXV, lipiec 2024