Zmarł Bernard Pivot, francuski dziennikarz, publicysta i entuzjasta literatury, twórca „Apostrophes” i „Bouillon de culture” – najwybitniejszych chyba programów literackich w dziejach telewizji. Żadna debata polityków nie miała takiej rangi jak prowadzone przez niego owe rozmowy z pisarzami. Sam w nich kilkakrotnie uczestniczyłem z wypiekami na policzkach (wchodziłem bowiem w arkana języka francuskiego) podczas moich studenckich lat w Paryżu (1986/1988; 1999/2003). Pivot był też redaktorem naczelnym „Le Figaro” oraz przewodniczącym Akademii Goncourt. Oprócz książek miał dwie inne pasje: dobre wino i piłkę nożną.
Bernard Pivot przez całe swe życie pytał o istnienie Boga. W prowadzonych przez siebie programach, wszystkim zapraszanym gościom stawiał pytanie o Jego istnienie. Czynił to nie bez poczucia humoru, ale nie trywializował tegoż pytania: „Jeśli Bóg istnieje, co chciałbyś usłyszeć od niego po śmierci”?
29 czerwca 2001 roku, w ostatnim wydaniu programu „Bouillon de culture”, sam podjął się odpowiedzi na to pytanie! „Kiedy umrę, myślę, że Bóg powie mi: Masz przed sobą całą wieczność na naukę angielskiego. Proponuję ci doskonałego nauczyciela. Proszę przyprowadzić tu Sir Williama”. Szekspira oczywista!
Dwadzieścia lat później, w 2021 roku, François Busnel w La Grande Librairie poprosił go o powtórzenie tego „numeru”. Na to samo słynne pytanie: „Jeśli Bóg istnieje, co chciałbyś usłyszeć od niego po śmierci?”, Pivot odpowiedział: „Chciałbym usłyszeć jak Bóg mi mówi: Zdejmij krawat i wchodź do nieba!”.
Gdy liczni dziennikarze dowiadywali się o śmierci któregoś z ważnych literatów, zawsze dzwonili do Pivot. Żartował więc, że będą pewnie też dzwonili, by uzyskać reakcję na jego własną śmierć.
Zmarł w miniony poniedziałek 6 maja, w Neuilly-sur-Seine, dzień po swoich 89. urodzinach. Domyślam się, że zniecierpliwiony długim czekaniem, już przeprowadził rozmowę, o której marzył: „Jeśli Bóg istnieje, chciałbym przeprowadzić z nim wywiad w raju”.
Stanisław STAWICKI
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).
Recogito, rok XXV, maj 2024