W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w parafii świętych Jakuba i Krzysztofa w Paryżu, gdzie „proboszczuję” od dwóch lat, wystartowaliśmy z drugą edycją tzw. Konferencji Wielkopostnych. To coś w rodzaju polskich Gorzkich Żali, choć inicjatywa znad Wisły jest dużo starsza. Pierwsze Gorzkie Żale odśpiewano w kościele św. Krzyża w Warszawie 13 marca 1707 roku. Tymczasem pierwsze Konferencje Wielkopostne w Paryżu miały miejsce w Notre-Dame de Paris w 1835 roku.
Inicjatywa znad Sekwany wyszła od świeckich. Niejaki Fryderyk Ozanam (1813-1853), profesor paryskiej Sorbony, zaproponował arcybiskupowi Paryża, aby w pięć kolejnych niedziel Wielkiego Postu, podczas nieszporów odprawianych w katedrze Notre-Dame, wygłaszać nauki na aktualne tematy wiary chrześcijańskiej. W ten sposób narodziły się słynne Conférences de Notre-Dame, które od razu przyciągnęły tłumy słuchaczy. Pierwszym mówcą był błyskotliwy francuski kaznodzieja, późniejszy prowincjał dominikanów, ojciec Henri-Dominique Lacordaire (1802-1861).
Od tamtego czasu, konferencje wielkopostne w Notre-Dame przybierały różne formy. Sam w nich uczestniczyłem mieszkając kilka lat nad Sekwaną (1986-1988; 1999-2003). Ważnym jednak zawsze było, by podejmując aktualną tematykę religijną, pomagały one w „ożywianiu wiary i rozpalaniu miłości wśród katolików”.
Iście po pallotyńsku! – zauważy niejeden z moich czytelników. Nie dziwi nic, żyjący bowiem w tym samym czasie co Pallotti Fryderyk Ozanam, nazywany jest francuskim promotorem apostolstwa świeckich.
Ale powróćmy do Konferencji w parafii świętych Jakuba i Krzysztofa. Otóż, niedawna śmierć papieża Benedykta XVI stała się dla wspólnoty parafialnej okazją, by zanurzyć się w jego dziedzictwie. Stąd wybór tematu: Z papieżem Benedyktem XVI w szkole francuskich świętych. Chodzi o zagłębienie się w treść katechez Papieża Ratzingera z 2009 roku poświęconych świętym. Konferencje wygłaszane będą również iście po pallotyńsku czyli przez świeckich członków rady parafialnej, oprócz tej pierwszej, wprowadzającej w temat (już za nami): Rola świętych w życiu chrześcijańskim według papieża Benedykta XVI, której autorem był piszący te słowa. Program na pozostałe niedziele przedstawia się następująco:
Święty Bernard z Clairvaux według papieża Benedykta XVI – przez Marie Thiébaut
Niedziela 12 marca:
Święta Joanna d’Arc według Benedykta XVI – przez Clément Boyer
Niedziela 19 marca:
Święty Franciszek Salezy według Benedykta XVI – przez Evelyne Duvaleix
Niedziela 26 marca:
Święta Teresa z Lisieux według Benedykta XVI – przez Karine Guillaume
W coniedzielnym menu znajdują się:
17:00: Konferencja
17.30: Nieszpory
Stanisław STAWICKI
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).
Recogito, rok XXIV, luty 2023