Święty Efrem Syryjczyk (306-373), diakon i doktor Kościoła, porównuje życie do palców jednej ręki. „Jest ono krótkie jak rozpiętość dłoni – powiada. Jego kolejne etapy różnią się od siebie jak poszczególne palce”.
Dzieciństwo i młodość są czasem tworzenia projektu życia, który realizuje się w wieku dojrzałym. Starość i kres życia też nie są pozbawione wartości. Jest to czas nacechowany szczególną mądrością zdobywaną przez lata życiowych doświadczeń.
Kolejny rok za nami. Nie ubolewaj nad tym, że się starzejesz. To przywilej, który nie jest dany wszystkim!
I jeszcze jedno. Na progu każdego Nowego Roku witają nas dwa słowa: Maryja, Święta Boża Rodzicielka, najstarsze święto maryjne w liturgii Kościoła oraz Pokój, bo to przecież Światowy Dzień Pokoju, obchodzony każdego 1 stycznia już od 1968 roku.
Modlę się prosząc, dla was i dla siebie, by Maryja uczyła nas obserwacji i zadziwiania się, słuchania i rozważania („Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” – Łk 2, 19), łączenia i kojarzenia, układania i porządkowania wszystkich przeżyć, słów i doświadczeń, tak, byśmy wciąż i coraz bardziej byli obecni w tym kim jesteśmy i co robimy.
Stanisław STAWICKI
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).
Recogito, rok XXIV, styczeń 2023